U povodu 83. godišnjice od osnivanja Medžlisa Islamske zajednice Teslić u Centralnoj džamiji u Stenjaku upriličena je tribina kojoj je prisustvovao i jedan od izlagača bio muftija Zenički doc.dr.hfz. Mevludin ef. Dizdarević
Uvodničar je bio glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Teslić Džemail ef. Hodžić koji je u svom uvodnom izlaganju prezentovao nastanak i razvoj Medžlisa od početka do danas. Između ostalog, kazao je i ovo: "Godine 1924. dato je odobrenje (u vrijeme reisu-l-uleme Džemaludin ef. Čauševića) za obavljanje džume i bajram namaza u Stenjaku u ranije izgrađenom mektebu na parceli Fajić Saliha. Tada su džemat sačinjavala naselja Stenjak, Teslić, Barići, Gomjenica i Vrućica. Inicijativa za izgradnju džamije pokrenuta je 1921. godine, da bi tek 1925. godine organi Islamske zajednice, odnosno Ulema medžlis u Sarajevu izdao odobrenje za izgradnju džamije u Stenjaku.
Džamija je završena i njeno otvorenje je bilo 04.12.1925. godine. Prvi imam sagrađene džamije bio je Adem ef. Salkičević koji je postavljen kao sibjan-muallim 1919. godine, a dekretom iz 1922. godine dobio je stalni angažman i na mjestu imama ostaje sve do 1935. godine. Od 1935. godine do 1939. godine imam džamije je Abdullatif ef. Đonlagić. Za vakta Abdullatif ef. sagrađena je, pored džamije, i zgrada mekteba sa dvije učionice. Prvi vjeroučitelj koji je u ovom mektebu radio bio je hafiz Salih Smailbegović od 1937. godine pa sve do ukidanja vjeronauke.
Od 1939. godine do 1945. godine imam je bio Ibrahim ef. Topčagić koji je, između ostalog, poznat po tome što je u jednom danu, sa Alipašinog polja u Teslić doveo 70 siročadi koje je smjestio kod bošnjačkih porodica. Veliki broj te djece je u Tesliću odrastao, stasao i poslije zasnovao vlastite porodice i domaćinstva. Godine 1945. je prešao da radi kao vjeroučitelj i matičar a nakon toga u državnu službu. Preselio je na Ahiret 1950. godine. Ukopan je u muslimansko mezarje kod današnje zgrade općine, na mjestu gdje je danas osnovna škola "Petar Petrović Njegoš" ili bivša škola "Mladost". To mezarje je oduzeto i izmješteno i nema tragova danas da je tu nekada bilo.
Sreski narodni odbor Teslić je, 10.9.1949. godine privremeno oduzeo prostorije mekteba za potrebe škole, a kasnije za štićenike đačkog doma. Te prostorije su tek kasnije vraćene Islamskoj zajednici. Od 1946. godine službu imama obavlja Bećir ef. Jahić - Kadija. Kadija je bio poznat po pripremanju kandidata za polaganje imamskog ispita. Za vrijeme prvog vjersko-prosvjetnog referenta Hasana ef. Ljevakovića, 1961. godine, izvršena je rekonstrukcija džamije, dograđena je munara, izgrađena sofa i unutrašnjost vakufskih prostorija. Od 1967. do 1987. godine za imama i vjersko-prosvjetnog referenta postavljen je Hakija ef. Alihodžić.
Od 1987. do 1991. godine za vjersko-prosvjetnog referenta postavljen je Fadil ef. Halilović. Odmah na početku svoga službovanja, Fadil ef. počinje sa izgradnjom stambeno-poslovne zgrade Medžlisa koja je završena 1990. godine. Nakon rata stanovništvo se počinje vraćati 2000. godine. U to vrijeme dužnost glavnog imama obnašao je Ibrahim ef. Mahalbašić. Dana 07.4.2004. godine počela je izgradnja porušene džamije i svečano otvorenje je bilo 2010. godine u vrijeme kada je dužnost imama i glavnog imama obavljao Zolota ef. Mirza. U vrijeme službovanja Mirza efendije došlo je do razdvajanja pozicija glavnog imama i imama u džematu Stenjak-Teslić. Danas je na mjestu glavnog imama Džemail ef. Hodžić, a imam u džematu Stenjak-Teslić je Hajrudin ef. Delić.
Nakon što je glavni imam Džemail ef. iznio genezu razvoja Medžlisa Islamske zajednice Teslić, riječ je uzeo muftija Mevludin ef. Dizdarević. U nadahnutom govoru Muftija je iznio činjenice i podatke o Islamskoj zajednici opisavši vrijeme i prilike koje su bile od nastanka do danas. Muftija je iznio činjenice koje su bitne za nas danas kako bismo očuvali vjeru i identitet. Izložio je i ukazao na bitnost džamije, džemata i Islamske zajednice za našu opstojnost i prosperitet i ukazao na mahane i manjkavosti koje su realnost, a koje uveliko natrunjuju naš zajednički naporedak i razvoj. Iskazao je veliki ponos i radost što Medžlis Islamske zajednice Teslić danas obilježava 83 godine svog rada i postojanja. Izrazio je veliku nadu da će Medžlis Teslić nastaviti razvijati i pospješivati svoj rad na okupljanju i jačanju Bošnjaka u Tesliću, na proširivanju svoga djelovanja i biti jak bedem za cijelu Islamsku zajednicu i državu nam Bosnu i Hercegovinu.